Okul

Erik Erikson Hayatı Kısaca

Erik Erikson, psikoloji alanında önemli çalışmalar yapan Danimarka ve Alman kökenli Amerikan psikologtur. Gelişim üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınmıştır. İnsanların sosyal hayatlarında gelişim teorisi üzerinde bulunmuştur. Kimlik bunalımı adı verilen psikolog kavramını bulmuştur.

15 Haziran 1905 yılında Frankfurt’ta Danimarkalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının kim olduğu asla öğrenemedi. Aile bakımından baba sevgisi olmadan yaşamını sürdürdü. Annesi Yahudi bir iş adamı ile evlenir. Yahudi olarak yetiştirildi ve uzun süre durumu saklamıştır. İnsanların kendi kimlikleri üzerinde düşünmesi sonucunda araştırmaya başlar.

Hayatında yaşadığı deneyimler onu psikologluğa itmiştir. 19332te eğitimini tamamlaması ile iktidarda Naziler yer almıştır. Evli olması eşi ile Danimarka’ya daha sonra Amerika’ya göç etmelerine neden olmuştur. Boston’a yerleşerek Yale ve Harvard Üniversitesinde akademik yönetimde görev aldı. 12 Mayıs 1994 yılında yaşlılıktan dolayı vefat etmiştir.

Önemli buluşundan birisi “Psikososyal Gelişim Kuramı” olmuştur. 8 ayrı noktada doğumdan ölümüne kadar insanların yaşamını inceledi. Bunlar arasında en çok gençlik çağında durmuştur.

Umut – Güven ya da Güvensizlik (0-1 yaş)
Özerklik ya da Utanç ve Kararsızlık (2-3 yaş)
Girişim ya da Suçluluk (3-5 yaş)
Beceri ya da Aşağılık Duygusu (6-11 yaş)
Ego kimliği ya da Rol Karmaşası (11-20 yaş)
Yakın ilişkiler ya da Soyutlanma (Genç yetişkinlik dönemi)
Üretkenlik ya da Kısırlık (Yetişkinlik dönemi)
Ego Bütünleşimi ya da Umutsuzluk (Yaşlılık dönemi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu