Okul

Ağlayan Kaya Efsanesi

Tarihimiz ve doğal güzelliklerimizi daha yakından tanımalıyız. Atalarımızdan kalanlara sahip çıkarak korumamız bizi en asil görevimizdir. Manisa ilinin Spil dağlarının Kuzey batısında bulunan ağlayan kaya efsane olarak geçmişten günümüze ulaşmıştır. Göreceğiniz kayadan çok daha fazlası olmaktadır. Kayanın hikayesi oldukça ilginç.

Turistlerin ve yöre halkının yoğun ziyaretine konu olmuştur. Bilgi sahibi turistler gezip görebileceği değerli kültürel değerlerdendir. Kayanın ağlaması insanları daima kendisine çekmiştir.

Ağlayan kaya efsanesi
Eskiden Manisa’da civarında yaşayan Nioble denilen anne yaşarmış. 12 çocuklu, 6 erkek ve 6 kızmış. Çok gururla yaşarmış insanlar arasında göğsünü kabartarak gezermiş. Övünmesi ile insanları üzmekteymiş. Kendisinden kimsenin üstün olmadığını savunurmuş. 12 çocuklu başka anne var mı diyerek çocuğu olmayanların yüreklerine adeta hançeri saplarmış. Unuttuğu bir şey Leto zamanın inanışına göre en güçlü tanrıymış.

Tanrı’nın dahi iki tane çocuğu varmış kendisinin 12 çocuğu olmasın rağmen böbürlenmiş. O sırada Tanrıça Leto Menderes ırmağın kenarında dinleniyormuş. Rüzgar tanrısı olup biten her şeyi kulağına fısıldayarak olanlardan haberdar etmiş. Apollon ve Artemis gök gürültüsü ile birden orada bitivermiş. Çocuklarına Nioble’nin yaptıklarını anlatarak onun cezalandırılmasını istemiş. Tanrılar Nioble’nin 12 çocuğunu öldürmüş, acısına dayanamayan anne Nioble ise orada taş kesilmiş. Taşın yanına gidenler gözlerinden gelen yaşları görmekte. Ağlama sesleri halen taşı incelediklerinde duyulmaktaymış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu