Okul

Erozyona Etki Eden Faktörler Nelerdir

Çeşitli etkenlerle toprağın ve kayaçların aşınıp sürüklenmesine erozyon denir.

Erozyona etki eden faktörler genel olarak beşe ayrılır:

1- İklim: Erozyon oluşumunda özellikle yağışların ve bununla birlikte sıcaklıkların ve rüzgarın önemli etkisi vardır. Kurak veya yarı kurak bölgelerde bazen birden bire başlayan ve uzun süre devam eden sağanak yağışlar sonrası erozyon kaçınılmazdır.

2- Toprak özellikleri: Toprağın yapısı ve topraktaki gözenekler erozyonun oluşmasında etkilidir. Yağmur damlalarını emebilen topraklarda genellikle erozyon görülmez ama yüzeyde kalan ve biriken su akışa geçerek toprağı sürükler. Bu nedenle gözeneklerin büyüklüğü, kil, organik maddeler, katyon miktarı toprağın su tutma kapasitesini artırır veya azaltır.

3- Topoğrafya: Eğimli araziler, erozyonu artıran yeryüzü şekillerindendir.

4- Bitki örtüsünün özellikleri: Bitki örtüsü bakımından zengin yerlerde erozyon daha az görülür. Bitkilerin kökleri toprakları tutar ve suyla birlikte sürüklenmesini engeller. Ayrıca yaprakları yağmurun birden bire toprakla temas etmesini engelleyerek yağmurun hızını yavaşlatır.

5- İnsan faktörü: İnsanlar genellikle bitki örtüsünü tahrip ederek erozyonun oluşmasına bilinçsiz bir zemin hazırlamaktadır. Tarıma elverişli olmayan ve erozyon oluşabilecek toprakların ağaçlandırılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu