Okul

Eski Bayramlar İle İlgili Kompozisyon

Milletimizin ortak kültürel değerlerimizden biri olan bayramlar her yıl coşku, sevinç, birlik beraberlik içinde kutlanır. Bayramlarımız manevi olarak en önemli değerlerimizi oluşturur. İnsanları bir araya getirerek birbirlerini tanımalarına, anlamalarına en büyük yardımcıdır. Birlik beraberlik içinde sevinçle coşku ile yaşanan bayramlardır.

Eski bayramlarda büyükler ziyaret edilir elleri öpülerek bayramlaşılırdı. Küçükler güler yüzle karşılanarak onlara harçlıklar verilerek çeşitli ikramlarda bulunulurdu. İnsanlar mutluluklarını, huzurlarını, sevinçlerini bir arada yaşardı. Bayram sadece zengine değil her yaştan insana bayramdı. Güzelliklerle karşılanarak ağırlanırdı. İnsanlar birbirine hal hatır sorar, ziyaret eder, ikramlarda bulunurdu. Eski bayramlarda herkes için vardı. Gençler ve yetişkinler için ayrı bayramlar kutlanırdı. Gençlere şekerler, harçlıklar verilirken yetişkinler ise bayramlaşmak için ziyaretçilerini beklerdi. Eski bayramlarda insanlar coşku içinde yaşarlardı. Aile büyükleri sürekli ziyaret edilir, güzel zamanlar birlikte geçerdi.

Günümüzdeki bayramlarda artık aileler tatil derdinde. Eskisi gibi ziyaretler artık internet üzerinden bir mesaj, mail, aramaya bakar oldu. Büyükler ziyaret edilmez, ancak telefonla hal hatır sorulduktan sonra öyle es geçilirdi. Eski bayramlarda mesafeler olmazdı, günümüzde mesafeler arttıkça arttı. Büyüklerimiz eski bayramlardan yana yakındıkları da olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu