Okul

Eski İletişim Araçları Nelerdir

Geçmişten günümüze bir çok çeşit iletişim aracından yararlanılarak kullanılmıştır. Özellikle günümüzde teknolojinin gelişmiş olması insanların birbirleri ile iletişim kurmalarını kolaylaştırmıştır. Saniyeler içerisinde karşı tarafla iletişim kurabiliriz. Dünyanın neresinde olursa olsun iletişim kurmak mümkündür. Yanı sıra uzaya giden astronotlarla dahi dünyadan iletişim sağlayabilir olduk.

Geçmişte teknoloji o kadar gelişmiş olmamaktaydı. Çeşitli yöntemler geliştirilerek haberleşme sağlanırdı. Ülkemize ilk telefonun geldiği yıllar abonelikler 4-5 yıl sonucunda dahi sonuçlanmaktaydı. Çeşitli iletişim araçları insanların haberleşme de aylar süren zamanı almaktaydı. Büyüklerimiz bilir ki eskiden askere giden eşimizle mektuplaşmak dahi aylarımızı almaktaydı.

Eski tarihlerde kullanılan iletişim araçları şunlardır;

Dumanla haberleşme
Ağaçlara vurarak haberleşme
Güvercinle haberleşme
Telgraf kullanarak haberleşme
Mektup yoluyla haberleşme
Çevirmeli telefonla haberleşme

Eski zamanlarda kullanılan iletişim yolları oldukça zor ve zahmetli olmaktaydı. Telefonun gelişmesi, zaman içerisinde internetin gelişmesi insanlar için çok daha kolay hale gelmiştir. Günümüzde çok hızlı bir şekilde anlık olarak haberleşmemiz mümkün hale gelmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu