Okul

Deprem Haftası İle İlgili Kompozisyon

Dünya tarihinde insanların yaşamını kaybettiği doğal felaketlerden biridir. Yerkabuğunun kırılması ve ani ortaya çıkan basınç sonucunda yerkabuğunun hareketlenmesi sonucunda dalgalar halinde yayılan yüzeysel titreşim dalgalarıdır. Her yıl Mart ayının 1. ve 7. günlerinde deprem haftası ile bilinçlenmeli ve hazırlıklı olmalıyız.

Yurdumuzda ve dünyada meydana gelen depremler sonucunda binlerce insan hayatını kaybetmiştir. Yapıların yeterince sağlam olmaması ve yanlış mühendislik eserleri olan binalar depremlerden en çok etkilenenlerdir. Sağlam ve masraftan kaçılmayarak yapılan yapılar sağlam durmaktadır. Japonya’da meydana gelen depremlerde can kayıpları oldukça azdır. Depreme karşı bilinçlenen insanlar olası tedbirlerini alarak zayiatı en az miktarda atlatmaktadır. Eşyalarınızın montajlanarak sabitlenmesi olası depremlerde yıkımları en az seviyeye indirmektedir. Küçük sarsıntılarda dolaplar, raflar, eşyalar yerlere düşerek zararın oranını büyütmektedir.

Deprem açısından fay hayattı ülkemizin doğusundan batısına kadar uzanmaktadır. Evimizde güvenli alan oluşturmalı, olası sarsıntılara karşı bilinçlenmeliyiz. Ülkemizde 1999 Gölcük depremi geçtiğimiz yıllarda ise Van depremi deprem karşısında ülkemizin karne tablosu içler açıcıdır. Depremlere karşı önlem almalı ve hazırlıklı olmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu