Okul

Eski İnsanlar Yemekleri Nasıl Pişirirlerdi

Eski zamanlarda insanlar ilkel çağların getirdikleri ile yaşarlardı. Yemek pişirmek için odun, kömür toplar ateş yakarlardı. Kazanlara benzeyen tencerelerde bir çok kişi için yemek pişirilirdi. İnsanlar çalışıp didinerek elde ettikleri yiyecekleri kor ateşte pişirirlerdi. İstedikleri zaman ateşin altını yakarak yemek ısıtamazlardı. Kapalı alanda olan ateşten etkilenmeleri kaçınılmaz olurdu.

Yemek pişirmek için oduna ihtiyaçları olurdu. Yemeğin pişirileceği yerin etrafı taşlarla kapatılırdı. İç kısmında ateş yakılırdı. Tencerenin doğrudan ateşe temas etmemesi için düzenekler kullanılırdı. Büyük ateşler yakılarak yemekler pişirilir yenirdi. Eskiden yemek pişirmenin zahmeti oldukça zordu. Odunun yanıp köz haline dönüşmesi için beklenirdi. Hemen pişmediği için yorucu zaman geçirirlerdi. Her istedikleri vakit yemek yiyemezlerdi.

İlkel insanlar avlarını yakaladıktan sonra etlerini çiğ olarak tüketirdi. Ateşin bulunması ile yiyecekler daha lezzetli hale gelmiştir. Ateş yaygınlaşarak zamanla birlikte yemek kültürü değişip günümüzdeki halini almıştır. Yemek konusunda yeni aşçılar yetiştirilerek yemek kültürünün her geçen gün gelişmesi sağlanmıştır.

eskiden yemek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu