Okul

Eski İnsanların Yaşamı Nasıldı

İlk insanlar için hayat oldukça zorlu olmaktaydı. Her alanında zorlu bir hayatın içinde olmuşlardır. İlk insanlar ateş yakmasını bilmedikleri gibi ısınmak için hayvanların derilerini kullanırlardı. Tarım henüz keşfedilmemesinden dolayı avcılık ve toplayıcılık sayesinde beslenme ihtiyaçlarını gideriyorlardı. Yedikleri yiyecekler çiğ olduğu gibi eskimiş yiyecekleri de tüketiyorlardı. Giysi onlar için hayvan derileri ve çeşitli yapraklardan meydana geliyordu.

Avcılık en büyük geçim kaynakları olmuştur. Avlanmak için sopaları ve taşları kullanıyorlardı. Canlıları yakalayarak onları öldürdükten sonra etlerini dişleri ile parçalayarak yemişlerdir. Birbirleri ile iletişime geçemediklerinden dolayı beden dili etkin oluyordu. İnsanların haberleşmesinde duman ve çeşitli seslerler kullanılmıştır.

Barınak olarak kendilerine ağaç kovukları, mağaralar bulmuşlardır. Vahşi hayvanlardan korunmak için uçsuz bucaksız mağaraları kendilerine yuva olarak benimsediler. Buralarda ailece yaşayarak çoğalarak devam etmişlerdir. Soğuğa karşı mağaralarının önünü taşlarla kapatarak içeri girmesini önlemişlerdir. Odun ve tahtalardan faydalanarak kendilerine çadır tarzında yerlere yapmaya başlamıştır. Üstlerini örtmek için ağaç yapraklarını kullandılar.

Ateşin bulunması beslenme alışkanlıklarının değişmesine sebep olmuştur. Yiyecekleri ateşte pişirerek yemek daha lezzetli gelmiştir. Yemeklerini ateş üzerinde yaptıkları gibi ısınmalarını da sağlamışlardır.

Kültürel olarak gördüklerini ve yaşadıklarını mağaralarda duvarlara çizerek gelecek nesillere aktarmışlardır. Bildiklerini çizerek aktarmaları yaşamlarına dair bilgilerin ulaşmasını sağlamıştır. Günümüzde dahi eskiden insanların yaşamları hakkındaki bilgiler mağaralardaki çizdikleri resimlerden olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu