Okul

Eskiden İnsanlar Elde Ettikleri Bilgileri Nasıl Kaydetmişler

Çok eskiden insanlar kağıt, kalem,bilgisayar, kitap gibi kayıt edecekleri belgeler bulmadan önce sahip oldukları bilgileri farklı yollarla kayıt altına alırlarmış. Önceleri insanlar bildiklerini birbirlerine anlatarak aktarırdı, bunun dışında kayıt altına almak isteyenler mağara duvarları, çamurdan tabletler, papirüslere kaydederek arşivlemişlerdir. Günümüz bir çok bilgi mağaraların duvarlarında taşlarla çizilerek taşındığı aşikardır. Geçmişe baktığımızda şekiller, resimler ve harflerle bizlere bir şeyler anlatmaya çalıştıklarını anlayabiliriniz.

İnsanlar duygu ve düşüncelerini aynı şekilde mağaralardaki duvarları kullanarak yapmışlardır. Aradıkları bütün bilgiler bu sayede karşı tarafa aktarılır oldu. İnceleme imkanları modernleşmeye ve teknolojinin gelişmesi sonucunda çok daha anlamlı olmuştur.

Eskiden kalem ve kağıt olmaması bilgilerin bütünü ile aktarılmasını engellemiştir. İnsanlar bilgiler dışında gördüklerini de mağaraların duvarlarına çizerek kendileri için eğlence tasarlamışlardır. Geçmişten günümüze bir çok bilgi mağaraları kullanarak aktardılar. O dönemlerde her ne kadar teknoloji ve bilim gelişmemiş olsada geçmişte insanların yaşamları hakkında bilgi sahibi olmamıza yaramıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu