Okul

Kerim Erim Hayatı Kısaca

Kerim Erim, 1 Şubat 1894 yılında dünyaya gelen matematik alanında ülkemize önemli hizmetlerde bulunmuş matematikçidir. Çağdaş matematiğin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Ülkemizde matematik doktorası yapan ilk bilim adamıdır.

Asıl adı Abülkerim’dir, babası Molla Ahmed Zade Mirvali Arif Paşa, annesi Naciye hanımdır. İlköğretimi Halep’te tamamladı, yüksek öğretimini İstanbul’da Yüksek Mühendis Mektebi’nde devam etti. Matematiğe duyduğu ilgi doğrultusunda Almanya’ya gitmiştir. Doktora eğitimini tamamladıktan sonra 1929 yılında doçentliğe ulaştı.

Ülkemizde yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında öncülük etmiştir. Mekaniğin matematik esasları doğrultusunda gerçekleştiğini gösterdi. Ülkemizde doktorasını devam ettiren ilk bilim adamı olmuştur.

Dünyanın önde gelen mekanik bilim adamları ile görüşmek için Uluslararası Sırfi ve Tatbiki Mekanik Kongresi’nin katılımcısı olarak ayrıldı. Yakalandığı çaresiz hastalık sonucunda kongrenin açılışına katılamadı. Avrupa’dan ülkemize geri döndükten sonra 29 Aralık 1952’de hayatını kaybetti. Kabri Edirne kapı şehitliğindedir.

Eserleri
Nazari Hesap (1931)
Mihanik (1934)
Sümer Riyaziyesinin Esas ve Mahiyetine Ait Rapor (1937)
Dış Alem Meselesi (Matematik Bakımından) (1940)
Tanzimat ve Müspet İlimler: Riyaziye (1940)
Matematik ve Realite (1942-1965)
Analiz Dersleri, Diferansiyel ve İntegral Hesap (1945)

34 Yorumlar

  1. çok güzel olmuş bulabildiğim en uygun site bu 13 Mayısta GEKMO sınavım var bu işime çok yaradı umarım sınavda başarılı olurum

  2. Çok güzel elinize sağlık üşenmemiş bizim için yazmışsınız.Matematik yazılısından 100 aldım

  3. Çok işime yaradı.Matematik olimpiyatlarında Kerim ERİM’in hayatı ile ilgili sorular da çıkacaktı.

  4. Projeler için mükemmel. Ben projemde bunu kullandım. İnşallah güzel bir not alırım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu