Okul

Eskiden Kullanılan Şimdi Kullanılmayan Aletler Nelerdir

İnsanlar bilim ve teknoloji ile tanışmasıyla çeşitli araç ve gereçleri hayatlarına dahil etmesiyle başladı. İcatlar sayesinde insanlık modernleşmeye doğru adımlar attı. İlkel yaşamdan kurtularak teknolojinin merkezine doğru hareket etmişlerdir. İcatları ihtiyaçları doğrultusunda kullanarak daha yeni icatlar yapmaya yönelik adımlar atmışlar.

Eski zamanlarda kullanılan bir çok alet günümüzde yerini farklı aletlere bırakmıştır. Nitelikli insanlar yeni icatlar yaparak topluma faydalı olmuşlardır. Üretken bir milletin ürettikleri oldukça yeni olmasıyla eskide kullanılan araçlar raflara kalkmıştır. Hatırlarsanız eskiden tarımcılık traktörlerle yapılmazdı hayvanlarla toprak sürülür az verim alınırdı. Günümüzdeki cep telefonlarını hiç saymıyoruz.

Killer vardı eskiden yiyeceklerimizin bozulmaması için içinde saklardık. Genelde soğuk ortam olarak raf ömrünü uzatırdı.

Siniler yemeklerin yenmesi için masa olarak kullanılırdı. Yere koyularak üstünde yemek yemenin yanı sıra annelerimiz hamur işlerini yapardı.

Eskiden müzik dinlemek için gramofonlar kullanılırdı. Plaklarla birlikte gerçeğe yakın sesler ortaya çıkardı.

Kömürlü ütüleri herkes bilir, eksiden haznesinin içine kömür koyularak ısıtılıp kullanılırdı.

Değirmenlerde buğdaylar öğütülerek un haline getirilirdi.

Eski televizyonlar siyah beyaz renkteydi ve uzaktan kuması yoktu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu