Sorular Cevaplar

Eskiden Müzik Dinlemek İçin Kullanılan Aletler

Müzik ruhumuzu dinlendirdiği gibi bize huzur vermektedir. Hayatımızın her alanında kendimizi iyi ve mutlu hissetmemizi sağlayan müziğin geçmişini hiç merak ettiniz mi? Bugün telefonlardan, bilgisayardan müzik dinlerken eskiler nasıl mı müzik dinlerdi. İşte böyle;

Gramofon
1887 yılında Alman bilim adamı Emil Berliner tarafından icat edildi. Müzik aletlerinin atası olarakta görülebilir. Hem kayıt hemde dinlemek için yapılan buluştur.

Pikap
Gramofona göre elektrikli çalışanı denebilir. Elektrik akımı sayesinde çalışarak ses üretmektedir. Sesi hoparlör yardımı ile dışarıya vererek çalışmaktadır. Sesin en net kaydı ve sadeliği ile yansıtan müzik aletidir. Bir ses kaydını daha net dinleyemezsiniz.

Kaset çalar
Önceden kaydedilmiş kasetlerin hoparlör yardımı ile çalınmasıdır. Şerit halinde bir banttaki kaydın dinlenmesini sağlar. Kayıt cihazı ile aynı görevi görmektedir. Manyetik şerit sayesinde dinlenmesine olanak sağlanmaktadır.

Walkman
Teyplerde dinlediğimiz kasetlerin daha küçük dinleme cihazında dinlenmesine olanak sağlayan cihaz olmuştur.

CD çalar
CD’ler üzerine yazılan kayıtların müzik aleti sayesinde dinlenilmesine olanak sağlar. İnce ve kibarlığı ile dönemin en popüler müzik cihazlarından olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu