Okul

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir

29 Ekim 1923 tarihinde TBMM’si Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Cumhuriyetin ilanı 101 pare top atışıyla kutlanır. Böylesine önemli bir gün olan 29 Ekim 1924 ertesi yıl da şenliklerle karşılanılır. Cumhuriyet gelecek yüzyıllara taşınarak Türk ulusunun egemenliğinin simgesidir. Halkın en büyük varlığı olup ilelebet korumalı, geleceğe taşıyarak el üstünde tutması gerekir. Bir ulus varlığı boyunca sahip olabielceği en büyük değeri halkına tanıdığı seçme ve seçilme hakkıdır. Cumhuriyet bize bunları vererek geleceğimizin güven içinde olmasını sağlamıştır.

2 Şubat 1925’de, Dışişleri Bakanlığı’nca kanun teklifi verilerek 29 Ekim’in bayram olması önerilir. Bu teklif 19 Nisan’da TBMM tarafından kabul edilir.

628 sayılı bu kanun ile 1925’ten itibaren 29 Ekim, ülkemizde, dış temsilciliklerimizde 29 Ekim Cumhuriyet Bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Atatürk 10. Yıl Nutkunda da bu bayramın en büyük bayram olduğunu söyleyerek önemini vurgulamıştır.

Cumhuriyet özgürlük, bağımsızlık, gelecek ve yaşamdır. Geleceğimizin teminatı olan Cumhuriyetin koruyucuları gençliğimizdir. Atatürk gençliğe hitabe de koruma görevini biz Türk gençlerine vererek egemenliği sağlamamızı istemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu