Okul

Ev Alma Komşu Al Atasözünün Anlamı

İnsanın kendisini yalnız hissettiği zaman en yakınında bulunanlar komşuları olur. Başımıza bir şey geldiği vakit komşularımızdan yardım isteriz. Hastalandığımızda, sorun yaşadığımızda ilk yardım eli uzanır. Müstakil bir ev sahibi olupta yalnız kalmaktansa komşularla ilişkiler kurmalıyız. Günlük hayatta insanlarla iletişim halinde olarak yardımlaşmamız gerekir. Komşularımız bizim için çok önemlidir. Durumu en iyi atalarımız sözlerle ifade ederek ev alma komşu al sözüyle bitirmiştir. Bizler yazımızda ev alma komşu al sözünün anlamını sizlerle paylaşacağız.

Ev alma, komşu al atasözünde atalarımız komşuluğun değerini anlatmıştır bizlere. Eski zamanlarda komşusu olanlar zor durumda kaldığında yardım eli uzatılırdı. Tanımasak, aramız bozuk olsakta insanlık adına yapılırdı. Her konuda yardım edilir, yol gösterilir değer verilir. Komşuluk sadece iyi günler için değil zor günlerde içindir. Komşularımızla ne kadar anlaşamasak sorun olduğunda hiç düşünmeden yardım ederler. İnsanlık ölmedi davranışlarda bulunur, bizlere yol gösterir yardımcı olurlar. Komşu komşunun külüne muhtaçtır demiştir atalarımız. Bizde de komşuluk böyledir Türk kültüründe her zaman değer verilip yol gösterilir. Komşularımızı bilmeli, onları tanımalı yol göstermeliyiz. Komşularımız bizim değerlerimizdir.

Komşuluk değerleri pahabiçilmez. İyi geçinmeliyiz kötü günümüzde yanımızda olacak insanlardır. Ailemizden, akrabalarımızdan uzakta olabiliriz ama komşularımız varken içimiz daha da huzurludur. Apartmandan biri taşındığı zaman kendimizi de kötü hissederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu