Hayvanlar Alemi

Evcil Hayvanlar Nelerdir Örnek

Evcil hayvan; ev hayatına alışmış ve insanlarla aynı ortamda yaşayabilen hayvanlara denmektedir. Bu hayvanlar gerek genetik yapılarından gerek beşeri faktörler yardımıyla evcilleştirilmişlerdir.

Evcil hayvan denince akıllara ilk önce kedi köpek kuş balık gibi hayvanlar gelmektedir. Bu hayvanlara ek olarak son zamanlarda hamster, yılan hatta timsahı da ekleyebiliriz. Değişen yaşam koşulları insanlara daha farklı hayvanlara yönelttiği gibi maalesef doğasında evcilleşmek olmayan birçok hayvanı da doğal yaşam ortamlarından mahkûm etti. Bu yırtıcı hayvanlarla kıyaslarsak kedi köpek balık ve kuş cinsi hayvanların evde beslenmesi daha kolaydır.

KÖPEK

Köpekler evde besleme açısından gayet uyumlu türlerdir. Sahibine duyduğu sadakat, son derece hisli bir hayvan olması ve koruyucu özelliğiyle diğer türler arasında bir adım öne çıkıyor. Oyun oynamaya düşkün olmaları onları insanlar açısından da iyi bir evcil hayvandan öte bir dost sıfatını taşımasında yardımcı oluyor

KEDİ

Kediler, köpekler gibi oyuncu kişilikleri, sahibine son derece düşkün olmaları ve yine köpeklerle aynı şekilde oyuncu kişilikleriyle evcil hayvanlar denince akıllara ilk sıralarda geliyor. Bu hayvanların iyi yönü olduğu gibi kötü yönlerimde bulunmakta örneğin yalnız kaldıklarında bireyleri parçalama istekleri gibi.

KUŞ

Kuşlar evcil hayvanlar arasında belki de en çok mahkûm edilen hayvanlardan. Gökyüzünün emanet edildiği bu hayvanlar evcilleştirildiğinde maalesef kısıtlı alanlar arasında yaşamak zorunda kalıyor. Kediler ve köpeklerle kıyaslandığında sahibine düşkünlüğü olmadığı gibi oyun oynamazlar.

BALIK

Balıklar doğası gereği akvaryumlarda yaşadığı için son zamanlarda evcil hayvandan daha çok dekorasyon amacıyla kullanılmakta. Birçok tür balık türlerinin aynı akvaryumda beslenmesi ise bazı durumlarda bu türlerden bazılarının ölümüyle sonuçlanabiliyor.

Sonuç olarak evcil hayvanların bakımı son derece büyük bir sorumluluk gerektirir ve unutulmaması gereken en önemli nokta ise evcil havyaların da en az bizim kadar yaşama hakkı olduğudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu