Hayvanlar Alemi

Köpekler Bebekleri Neden Severler

Evlerimizde artık bir birey haline gelmiş, evcilleştiği 15. yüzyıldan itibaren insanlar tarafından “sadık” olarak tanımlanan köpekler, herhangi bir simayı 24 saat hafızasında tutabilen ve dünyada primatlar haricinde insanlarla ve sahipleriyle arasında göz teması kurabilen tek tür olarak sayılabilir. Süs köpekleri olarak da bilinen küçük ırklar ve “tehlikeli” kategorisine alınmış pitbull’lardan sokak köpeklerine kadar çeşitli cinsleri mevcut olan ve soyu kurtlara dayanan bu türün korumacı özelliklerinin yanı sıra yaramazlıklarla dolu olmaları ve yapılan araştırmalara göre adalet duygularının her daim işlenmeleri karşısında biz insanların sevgisini ve güvenlerini kazanmışlardır.

Dış görünümleri arasında genel farklılıkların bulunduğu bu cinslerde nadir olarak görülen ortak noktalardan biri de çocuklarla çok iyi anlaşmalarıdır. Bu durum altında yatan nedenlere baktığımızda ise köpeklerde var olan “yavrular korunmalı” psikolojisini görmekteyiz. Köpekler, eve yeni gelmiş bu yeni doğanın sahipleri tarafından korunup sevildiğini gördükçe bir süreden sonra kendisini sahibiyle özdeşleştirecek ve benzer davranışları sergilemeye başlayacaktır.

Bebeklerin gösterdiği ilkel özellikler ile kendi yavrularında gördüğü özellikler arasında bağlantı kurmaları sonrasındaki evrelerde bu yeni doğanı kendi yavrusu olarak görmeye yönelik bir yatkınlaşma yaşanacaktır. Beraber çeşitli oyunlar oynayıp sahibi tarafından aynı sevgi ve şefkatle taçlandırılmaları her iki taraf arasında özel bir bağın oluşmasına zemin hazırlayıcı etken olacaktır. Birçok kişinin özel ilgi beslediği bu türün eğitimlerine olan yatkınlıkları ve itaatkâr olmaları aileler tarafından çocuklarına bekçilik yapmaları adına sahiplenilmektedir. Yeri geldiğinde kendisiyle aynı ilkel özellikleri paylaşan yeri geldiğinde de anne/baba modeline soyunup korumacı tavrını takınan bu türün, araştırmalara göre çocuk psikolojisinde olumlu bir etki yarattığı, çocuğun öz güvenli olmasında önemli bir rol oynadığına ve aynı zamanda köpeklerle beraber büyüyen bebeklerin hastalık riskinin azaldığı, bağışıklık sistemlerinin korunduğu da gözlemlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu