Okul

Arkadaşlık İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Atalarımız yaşamları boyunca bir çok tecrübeye sahip olmuşlardır. Edindikleri tecrübeleri sözlerle tarif ederek bizlere miras olarak bırakmışlardır. Sözlü miraslarımızdan biri atasözlerimizdir. Anlamlı kulağımıza küpe olacak bu türen atasözleri çeşitli konular üzerine söylenmiş olabilir. Arkadaşlığa dair söylenen atasözleri insanlar için sosyal hayatını eğitir.

Üzüm üzüme baka baka kararır: Arkadaşınız nasılsa zamanla sizde ona benzersiniz, iyi huylarını edinir kötü huylarına sahip olursunuz.

Dost acı söyler: İnsan sevdiğine karşı daima açık sözlüdür. Yeri geldi mi sevdiği insanın hata yapmasını önlemek için onu üzecek şeyler söyleyebilir.

Dost kara günde belli olur: İyi günde herkesin yanında bir çok kişi vardır ancak kötü günde insanın yanında kimse olmaz.

Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim: Arkadaşlar birbirlerine destek çıkar, birbirlerinin özelliklerini alırlar. Arkadaşın kimse sende ona benzeyeceğinden nasıl biri olduğun belli olur.

Sürüden ayrılanı kurt kapar: Arkadaşlık kurmak kuvvet kazanmak birlikte olmaktır. Sosyal alanda uzaklaşan asosyalleşen insan zor durumlara düştüğünde kimse yardımcısı olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu