Okul

F Tipi Ceza Evi Nedir?

Ülkemizde ve dünya genelinde mahkumlara göre hazırlanmış çeşitli farklılıklar taşıyan ceza evleri bulunmaktadır. F tipi ceza evinde hücre sisteminde mahkumlar kalmaktadır. Türk İnfaz kurumu gereğince güvenliği en üst seviyede olan ceza evleri sağlanmıştır.

F tipi ceza evinde bir veya üç kişinin kalabileceği odalar bulunur. Suçlu kişiler toplu halde kalmayarak belirlenen mahkumla aynı ortamı paylaşmaktadır. Bulunduğu ortamda tuvalet, musluk, su, dolap ve yatak gibi ihtiyaçları yer alır. Bu tür ceza evlerine genelde organize suçlara karışan ve devlete karşı işlenen suçlarda kişiler buraya getirilir. Mahkumların ayaklanmaları ve çeşitli yollarla kaçmaları imkansız durumdadır. Genel olarak çevresi kontrol altında olan tecridi için tercih edilir.

Yüksek güvenlikli ceza evi olmasından dolayı kaçış imkansızdır. İçte ve dışta olmak üzere çeşitli infaz memurları görev almaktadır. Firar olma riske karşı oda bazında inşası yapılmıştır. İnşasında zemin tellerle sağlamlaştırılarak koruma altına alınıp güvenlik önlemleri sağlanmıştır. Su tesisatının ve kanalizasyon borularınca ebatları da kaçışın önüne geçmeye yöneliktir.

F tipi cezaevinde mahkumların güvenliğinin de sağlanması adına odalar sağlanmıştır. Taciz, tahrik ve suç unsurlarının oluşumuna karşı önlemler bulunmaktadır. Açık ve kapalı spor sahaları, kütüphane, atölye, revir gibi ihtiyaçları karşılanmaktadır. Koğuş sisteminde yaşanan sıkıntılar f tipi ceza evinde minimum seviyeye indirilerek güvenlik zafiyetleri yaşanmamaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren 14 adet f tipi ceza evi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu