Okul

Fabrika Atıklarının Çevreye Zararları

Fabrikalar ekonominin güçlenmesi ve gelişmesi için önemlidir. Üretici hale gelen ülkemizde kurulan sanayi alanları sayesinde üretim gerçekleşiyor. Her iyi bir şeyinde beraberinde olumsuz durumları getirdiğini bilmeliyiz. Fabrikalar çalışınca bacalardan gaz, sulara atık sıvılar ve kullanılan katı atıkların ortaya çıkmasına sebeptir. Fabrikaların çalışması bize ne kadar fayda sağlasa da geleceğimizi tehdit altına almaktadır.

Fabrika bacalarından çıkan dumanın doğaya karışması sonucunda hava kirliliğine sebep olur. Asit yağmurları ile hepsi yeryüzüne toprağa inerek toprağa zarar verir. Bitkiler, canlılar bundan dolayı hayatını kaybederek etkilenirler.

Sıvı atıkların nehirlere, akarsulara ve kanalizasyonlara karıştırılması orada yaşayan canlıların hastalanarak ölmelerine sebep olur. Buharlaşma ile gökyüzüne yükselerek asit yağmurlarının oluşmasına sebep olur.

Katı atıkların belli bir noktada birikmesi sonucunda burada zehir oranı artarak çevreye zarar verir. Toprak verimsizleşir ve bitkileri zehirleyerek bölgedeki bitki örtüsü ölür. Rüzgar gibi etkenlerle yakın bölgelere yayılarak çevresine etki yaratmaktadır. Bunların korumlaı varillere koyularak geri dönüşüm tesislerde bunların zararları giderilmesi gereklidir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu