Okul

Fakirlik Ayıp Değil Tembellik Ayıptır Atasözünün Anlamı

Fakir olmak insanlar için ayıp görülmemeli, kimisi doğarken kimisi ise yaşamında zengin olur. Zenginlik uzun emekler ve zahmetler sonucunda ulaşılabilir. Dünya hayatında insanlar çeşitli imtihanlar içerisinde olacaktır. Yaşamak için çaba göstererek mücadeleci davranmalıyız. Hayatta fakir olmak ayıp olmadığı gibi ayıp olan tembelliktir.

Eli ayağı tutan insanlar fakir olduklarından yakınırlar ama tembellik yaptıklarından dolayı kendilerinde suç görmezler. Çalışan herkes bir noktadan sonra zengin olma yolunda ilerler. Tembel insan huyu ve kişiliği ile kendisini belli eder, fakirliğinden dolayı ayıplanmamalı ama eli ayağı da tutuyorsa tembellikten ayıplanır. Her insan çalışabilecek kadar kuvvetlidir. Çalışmasına engel olmadığı sürece çalışmıyorsa o insan fakir hayatını sürdürmeyi hak ediyor demektir.

Her insan yaşamını mücadele içinde geçirir. Kimse doğduğunda zengin olarak doğmaz, çalışmadan kimse de zengin olmayacağını bilmeliyiz. Çalışan, emek veren, mücadele edip yılmayan insanlar er yada geç zengin olarak rahat yaşam sürdürürler. Tembellik dünyanın en kötü huy ve alışkanlıklarındandır, tembel birisi silkelenerek kendisine gelmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu