Okul

Fantastik İle Bilim Kurgu Arasındaki Fark

Türk edebiyatında bilim kurgu, gotik, ütopik, disütopik türleri altı altında romanlar ve yazılar bulunmaktadır. Türüne göre olağanüstü objeler, doğaüstü güçler, ilahi güçlerin karşılaştığımız türden yazıları kapsamaktadır. Yayınlarında fantastik, fantastik kurgu kategorileri altında insanlara sunulmuş eserleri oluşturmaktadır.

Fantastik ile Bilim Kurgu arasındaki farklar:

Bilim kurgu romanlarında neden-sonuç ilişkisi aranır. Bilimsel olarak dayanarak anlatım ön planda tutulur. Fantastik romanlarda neden-sonuç ilişkisi aranmadan anlatım yapılır.

Fantastik romanlar daha çok okuyuculara merak duygusu aşılayarak anlatım sunar. Bilim kurgu romanlarında merak duygusu yerine daha çok bilimsel açıklamalardan neden-sonuç ilişkisi üzerine gidilir.

Bilim kurgu konulu romanlarda astronomi, kimya ağırlıklı kuantum fiziği, matematik bilimleri ile ilişkili türden yazılar yazılır.

Bilim kurguda gelişen son teknoloji ele alınarak insanlara sunulurken fantastik romanlarda masal, destan, efsane, halk hikayelerinden yola çıkılarak yeni konulara yoğunlaşır.

Fantastik romanlar hayal gücü kullanılarak belli bir düzeye ulaşılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu