Okul

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Günümüzde enerji kaynakları önemli olduğundan daha çok ve kolay verim alınması için yenilenemez kaynaklar kullanılmaktadır. Kullanımı çevreye ciddi büyük zararlar vererek insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları doğa dostu olduğunu düşünürüz ama olumsuzlukları da vardır.

Rüzgar enerjisi: Rüzgardan enerji elde edilirken 20 kilometrelik alana negatif enerji yayılır. Kuşlar sesle iletişim kurduklarından gidecekleri yolları şaşırmalarına ve haberleşmelerini önlemektedir. Gürültü kirliliği oldukça yüksek olduğundan yerleşim yerlerinden uzak alanlara kurulur. Çevreye olumsuz etkisi bölgedeki canlı yaşamını da olumsuz etkiler. Kuş türleri aynı zamanda türbinlere çarparak hayatlarını kaybetmektedir.

Güneş enerjisi: Evlerin çatılarına yerleştirilen güneş panelleri güneşten gelen ışınları alırken enerjiye çevirir. Sıcaklık birikmesi sonucunda sera etkisi yaratarak atmosfere zarar vermektedir.

Güneş panellerinin yapımı ve yerleşiminde çeşitli maddelere temas eden işçiler çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşırlar. Foto voltaik piller kullanılması kadminyum ve arsenik maddelerine neden olarak insanlar için tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu