Okul

Farabi’nin Ahlak Anlayışı

Farabi, Türk İslam dünyasının yetiştirdiği önemli insanlardandır. Filozof olmasının yanı sıra yazdığı kitaplar ve söylediği sözlerle yüzyıllar boyunca hatırlanmış yolundan ilerlenmiştir. Avrupa ülkelerinde felsefe dersinde Farabi’nin ahlak anlayışı anlatılarak öğretilmiştir. Farabi Türk İslam dünyasının yanı sıra yabancı ülkelerdeki bilim insanlarının çalışmalarına da ışık tutmuştur.

Ahlakın teorik olarak insan hayatını düzenleyen ve insanların ahlakına toplum düzeninin kurulması için önemli yeri olduğudur.

Ahlakın gelişmesi için eğitim ve öğretimin arasında sıkı bağlar olduğudur. Öğretim bir eğitim çeşidi olduğu gibi ahlaka ulaşarak gelişmesinde yardımcı olur. Erdemli davranışların olması insanların ahlaki olarak gelişmesinde yardımcı olur. Erdemli davranışlara ulaşılması için ahlakın gelişmiş olması gerektiğidir. Erdem iyiliklerin kaynağı olmaktadır.

İnsanlar iyiliğe daha yakın olması için davranışlarını şekillendirmeleri gerekmektedir. İyiye ulaşabilmek için düşünme-bilgi-bilinç kavramlarını benimsemelidir. İnsan toplumsal olarak vicdanı ile hareket ederek karar verebilmektedir.

Farabi’nin Doğuştan Mutluluk adlı kitabında iyilik ve güzelliğe dair yazılar bulunmaktadır. Akıl Allah tarafından verilen en önemli lütuf olduğudur. İyiye ulaşılması için aklın kullanımıyla iyi bir eğitim almamız gerektiğidir. Erdemli insanlar toplumda tanınır ve saygı duyulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu