Okul

Farklı Kültürlerde Komşuluk İlişkileri Nasıldır

Komşuluk ilişkileri her kültürde oldukça üst seviyede olduğunu düşünebiliriz. İnsanlar komşularına ihtiyaç duyar, onlarla bir arada olduklarında sosyalleşerek topluma katılırlar. İyi ve kötü durumlarında duygularını paylaşmak adına gerek duyarlar. Başlarına bir şey geldiğinde ilk yardımına koşacak olan komşularının olduğu düşüncesi de her şeyi açıklamaktadır. Birlik içinde olduklarında kendilerini rahat ve mutlu hissederler.

Ülkemizde komşuluk ilişkileri oldukça yaygındır. İnsanlar güler yüzlü birbirleri ile anlaşabilen ve kaynaşan türdendir. Gerektiğinde pat kapı gelindiğinde en güzel şekilde evlerinde ağırlarlar. Yardıma ihtiyaç olması durumunda kötü komşulara dahi yardım götürülmektedir. İnsanlar bu sayede kaynaşarak keyifli zamanlar geçirebilmektedir.

Farklı kültüre baktığımızda filmlerde komşuluk ilişkilerinin çok iyi olduğunu görebiliriz. Film olduğu için böyle yansıtıldığı düşüncesine de kapılmaktayız. Örneğin Amerika’da komşuluk ilişkileri bizde olduğu kadar gelişmiş değildir. İnsanlar birbirlerinden uzak yaşam sürer, akraba ilişkilerinde birbirleri ile anlaşırlar.

Müslüman ülkelerde komşuluk ilişkileri daha da gelişmiştir. İnsanlar birbirleri ile iletişim halinde olduğu gibi komşuluk değerlerini bilmektedir. Komşusuna karşı güler yüzlü hoşgörülü davranmak insanların mutlu olmasına paylaşımlartın artmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu