Okul

Farklılığımız Zenginliğimizdir Kompozisyon İle İlgili Yazı

İnsanlar sosyal varlıktır, yaşadıkları yere göre kendilerini geliştirirler. Çevresi ile etkileşim halinde olmaları onların genetik ve psikolojik anlamda farklılıklarını ortaya çıkartır. İnsanların sosyalleşmesi, toplumun parçası haline gelmesi, millet olarak yaşayarak devlet kurmalarıdır.

Farklılıklar en başta aileden gelmektedir. Nesiller boyunca insanlar ailelerin genetik özelliklerini taşır. Yaşam alanları oldukları yere göre değişiklik gösterir. Farklı kültür, tarih, toprak, din, dil, ırk içinde yaşarlar. Bir arada yaşayan ortak değerleri taşıyanlardır

İklimsel değişiklikler insanların beslenme alışkanlıklarını da değiştirir. Bu değişiklikler davranış biçimlerine göre farklılaştırır. Genetik ve psikolojik olarak farklılaşmalarına sebep olmaktadır.

Karadeniz bölgesinde yaşayan birinin, havasına toprağına ve daha bir çok şeyine bağlı olur. Balık ürünlerini sık sık tükettiği gibi oranın halkının şivesini kazanır. Doğu insanı dağlık alanlarda yaşar. Çok daha cesaretli olurlar ve et ürünlerini fazla tüketirler. İklimin çetin geçtiği yerlerde insanlar soğuğa dayanıklıdır Akdeniz ve Ege bölgesinde zeytinyağlı yemek çeşitleri fazladır. Sık sık tüketilerek insanlar karınlarını doyururlar. Beslenme ve iklimin getirdikleri insan yaşamlarını etkiler.

Beslenme insan gelişimi üzerinde etki yaratır. Farklılıklar zenginlik yaratarak insanların farklı yaşamları tanımasına yardım eder. Cesaret kazandırır ve insana yol gösterir. Bir bölgede yaşayan insan farklı bir yaşam kültürüne de sahip olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu