Okul

Fezleke Nedir

Fezleke, günlük olarak daha çok kullanılan kavramlardandır. Yaşantımızda karşılaşabileceğimiz durumlardan olmaktadır. alınan bir kararın ve sorunun kısa ve öz şekilde anlatılmasına fezleke denir.

Herhangi bir sorun hakkında başkalarına bilgi verileceği zaman geniş anlamda bilgiler sunulmaktadır. Örneğin bir idari soruşturmada müfettişler tarafından hazırlanan raporlara aslında fezleke denir. Araştırma ve sonuçları geniş anlamda anlatımları kısa anlatımlara çevirerek bilgi aktarılır.

Fezleke daha çok hukuk alanında kullanılan kavramdır. Olay, konu, sorun özü, değiştirilen, yalın haliyle ve kişilerle kendisini gösterir. Hukuki sonuçların açıklanması doğrultusunda insanların etkilenmesi kaçınılmaz olmaktadır. Fezleke olay ve olguların açıklanmasını sağlamaktadır.

Hukuki soruşturmalarda kişiler arasında, tarafları, taraflara ait ve kişisel bilgilerin yanı sıra ailevi bilgilerin aktarılmasını sağlar. Soruşturmalarda kişiler ve aileleri kendilerini göstermelerini sağlayan durumlardan olmaktadır.

Fezleke düzenlenen kişiler genelde bir soruşturma veya cezalandırılması gereken konular ele alınmaktadır. Yargı önüne çıkartılarak yaptıklarından dolayı sorgulara çekilerek insanların hesaplarının görülmesi sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu