Okul

Fresk Sanatı Nedir

Fresk sanatı eski çağlardan günümüze ulaşan sanat olmaktadır. Sanat büyük duvarların üzerine yapılan sanatçının kendisine has teknik ve figürleri kullanarak çizdiği görsellerdir. Fresk sanatının izlerine cilalı taş devrinde rastlayabiliriz. Eskiden insanlar resimler taşlara çizerek bir şeyler anlatmaya çalışmıştır. Eskilerden günümüze kadar önemli görsellerin paylaşımı bu şekilde sağlanmıştır. Rönesans dönemlerine ait olan ünlü ressamların fresk eserleri günümüzde büyük ilgi gösterilmiştir.

Sanat büyük duvarlar üzerinde yapılması, sanatın büyütülmüş halini gösterir. Saraylarda, dini mekanlarda ve tapınaklarda fresk sanatının izlerine rastlanabilir. İnsanlar tarafından görkemliğin yanı sıra hayranlık uyandıran eserler resmedilmiştir. Kiliseler dışında dini semboller fresk sanatını gösterir.

Modern yapılarda genelde rastlanılmayacak sanattır. Günümüzde özel olarak talep edilen durumlarda ihtiyaç duyulabiliyor. Duvarlara yapılan resim sanatı, figürler ve geometrik izler sayesinde eski yaşamları anlatmaktadır. Tarihte milletlerin yaşamlarını anlatılmasında dahi fresk sanatı aktif olarak kullanılarak kendisini göstermiştir. Kutsal kabul edilen yerlerde çeşitli fresk sanatının izlerine rastlanılabilir. Taş ve duvarların üzerine yapılabilir, bazı sanatçılar figürleri için zeminleri dahi kullanırlar. Baştan sona kadar bir yapının her alanını kullanarak eserlerine hayat verebilirler. Su, kireç, boya malzemeleri sanatçının olmazsa olmaz malzemeleri olarak görülmektedir.

Genellikle eserlerde derinlik, boyut, canlılık, objelerin belirginleştirilmesi gibi hususlara dikkat edilir. Zemin ve duvarın birbirlerine işlenmesi oldukça zordur. Sanatçılar duvarın belli ölçülerine göre eserlerine hayat verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu