Okul

Fil Olayının Kısaca Özeti

Fil olayının gerçekleşmesi Kuran’da şöyle anlatmıştır; Peygamber efendimizin doğduğu yılda gerçekleşen olay olup fil olayı adı verilmiştir. Habeşistan Kralı Necaşi Ashamenin, Yemene hükümdar olarak tayin ettiği Ebrehe b. Sabah el-Eşrem’inn kabeyi yıkmasını konu almaktadır.

İstekleri Habeşistanı ticaretin merkezi haline getirmek ister ama kabe buna engel olur. Büyük bir ordu hazırlar içlerinde mamutlar kadar devasal filler bulur. Yenilmeyecek bir ordu olup onları telef edecekti. Kabe halkı buradan kaçışarak dağlara doğru kaçar. Kabe savunmasız kalır kimsesinin olmadığı görülür. Kabede yaşayanlar korku içinde onları izler. Mahmud adındaki dev fil kabeye doğru yaklaşınca yere çöker, kalkması için çekerler, ucu keskin mızrakları burnuna sokarlar ama hareket etmez. Yönü kabeye doğru olunca tek adım atmaz ama başka tarafa döndüğünde delicesine koşar.

Olayların ardından gökyüzünde bir karanlık bulut halinde çöken kararı görülür, yaklaştıkça görüldüğü gibi ebabil kuşlarıdır. Gagalarında ve ayaklarında bulundurdukları kızgın taş parçalarını üzerine atıyorlar. Olaya şahit olan Kabe halkı şahit olduklarından sonra kendi kendilerini savunmalarını istemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu