Okul

Toplumun Temel İhtiyaçları Nelerdir ve Nasıl Karşılanır

Toplum içinde yaşayan insanlar yaşamlarını devam ettirebilmek için çeşitli ihtiyaçlara gereksinim duyarlar. İhtiyaçları doğrultusunda yaşam kalitelerini yükselterek hareketlilik sağlayabilir. Toplumsal olarak insanların temel ihtiyacı;

Barıma > emlakçi
Güvenlik > polis
Eğitim > okul
Sağlık > hastane
Yiyecek ve içecek > market
Ulaşım > karayolları
İnanç > dinler

Temel ihtiyaçların belirlenmesi temel olarak onların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapılır. Devlet sorumluluk alanları gereğince ihtiyaçlarını yerine getirebilir. Devletin temel sorumlulukları halkın refahını sağlayarak onları iyileştirmek olacaktır. Ekonomisi gelişen bir devletin temel ihtiyaçlar üzerine ağırlık vermesi mümkündür. Güven duygusu sağlayarak insanların yatırım yaparak elde edeceği gelirken vergi alıp temel ihtiyaçları karşılar.

Devletin asli ve hür görevi olan halkın özgürlüğünü sağlamak, devletin bağımsızlığı ve ardından hizmetlerin geliştirilmesi olacaktır. Halkın yaşama hakkının yanı sıra huzur verilmesi gerekmektedir.

İhtiyaçlar gereğince manevi olarak din önemli yer tutmaktadır. İnançlarınca hareket eden insanlar toplumun şekillenmesinde etkili olurlar. İnançlarına bağlı olup hareket edilmesi toplumunda etkilenmesine sebep olur. Devletin yönetim biçimi buna göre değişerek hizmet alanlarında yenilikler görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu