Okul

Fiziğin Alt Dalları Nelerdir

Fizik, maddi ve enerji arasındaki mekanik, ısı, ışık, ses, elektrik, manyetizma ve atomların yapısını araştıran bilim dalıdır. Fizik kendi bilim dalı olduğu gibi alt bilim dallarından yararlanarak araştırmalarını yapar.

İnsanlar doğadaki olayların nasıl gerçekleştiğinin cevabını aramıştır. Fizik biliminin doğuşu insanların merakı il e ortaya çıkmıştır. Çevresini, gökyüzünü, güneşi ve yıldızları merak etmişlerdir. İnsanlar cevaplarını ararken tıp, fizik ve astronomi gibi bilim dalları ortaya çıkarak araştırmalar yapılmıştır. Fizik evrende olup bitene ışık tutan bilim dalıdır. Cevapsız soruların cevabına ulaşılmasında fizik araştırma yapar. Ulaştığı kanunlar gereğince cevabı arar. Evreni oluşturan madde ve enerji arasındaki ilişkiyi araştırır. Dünyadaki her şey madde ve enerji arasındadır.

Fizik geniş bilim dalı olmasından dolayı kendi içinde sekiz ayrı dala ayrılmıştır. Bunlar;

Mekanik fiziği: Evrende kuvvet ve hareket ilişkisini araştırır. Güneş sistemini inceler. Klasik fizik veya Newton fiziği olarak adlandırılır.

Elektrik fiziği: Elektrik yükünü ve hareket yükünü araştır, yükün hareketsiz durumu ve potansiyelini inceler.

Manyetizma fiziği: Demir, nikel, kobalt gibi maddelerin mıknatıs ile çekilerek manyetik alan ve manyetik kuvveti inceler.

Atom fiziği: Maddesinin yapısını oluşturan atom ve atom arasındaki ilişkiyi inceler. Atom parçacıklarının maddenin yoğurduğu veya saldığı elektrik manyetik ışımaları inceler.

Termo dinamik: Fizik olaylarının oluşmasında ortaya çıkan enerji ve enerji değişimlerini, ısı, sıcaklık ve genleşme arasındaki ilişkiyi inceler.

Optik: ışığın yapısında kırılma, yansıma, kırınım, girişim olaylarını inceler. Bu fizik dalında mercek, dürbün, mikroskop, teleskoptan yararlanılır.

Nükleer fizik: Atom çekirdeğindeki nötron ve protonları inceler. Nükleer kuvvet, çekirdeğin saldığı ışımalar hakkında araştırma yapar.

Katı hal fiziği: Çok sert ve şekli değiştirilmeyen cisimlerin fiziksel yapısını inceler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu