Okul

Fransa’nın Giyim Tarzı Kısaca

Fransızlar, şık, zarif ve asil giyim tarzlarıyla bilinen insanlardır. Günümüzde İtalya ile birlikte Fransa, düzenli olarak yapılan Moda Haftası etkinlikleri ile, o yılın trend olan giyim tarzları, çeşitli defilelerle sergilenmektedir. Bu yönüyle Fransa, Dünya modasını şekillendiren merkezlerden biri haline gelmiştir.

Fransız giyim tarzında sadelikten uzak, daha dikkat çekici, gösterişli kıyafet ve aksesuarlar ön plandadır. Farklı olmak, sıradanlıktan uzaklaşmak Fransızların giyim tercihlerinde belirleyici unsurlardır.

1600’lü yıllardan beri, asil ve zenginlerin buluştukları balo, davet ve kutlamalarda hep şık olmak, gösterişli kıyafetler tercih etmek, zamanla bir moda biçimi haline gelmiş ve günümüzde de sürdürülen bir anlayış haline dönüşmüştür. Elit ve monşer denilen, erkeklerin smokin giydiği, kadınların ise dantelli elbiseler ve büyük şapkalar kullandığı, rugan ayakkabıların ve eldivenlerin de unutulmadığı, renkli, ihtişamlı bir moda kültürünü Fransa’da görmekteyiz.

Fransız kadınlarının giyim tercihlerine bakarak, pastel ve doğal tonları sevdiklerini, mor ve hardal sarısı gibi çekici renkleri yoğun olarak elbiselerinde kullandıklarını söyleyebiliriz. Rahatlık ve özgürlüğü hissettiren Fransız giyim tarzı, Dünya moda akımlarını etkilemeye devam ediyor.

Her yıl milyonlarca insan Fransa’ya giderek, giyim-kuşam, kozmetik ve aksesuarlarını Fransa’nın önde gelen markalarından yana kullanmakta. Ayrıca Paris moda haftası, ünlülerin de katılımıyla moda trendlerine yön vermektedir.

Fransız modacılar, her yıl kendileri ile özdeşleşen tasarımlarla, kendi çizgilerini ortaya koymaktadır. Fransız kadınları için önemli olan sezon trendleri değil, kendilerini güzel ve özgür hissettikleri giysilerdir. Temiz fakat dağınık duran saçları ile doğal bir güzelliği yansıtmaktadırlar. Yaz aylarında çizgili bluzlar, şortlar ve jeanler ile şıklığı kolayca yakalamaktadırlar.

Fransız erkekleri ve kadınları için trençkot, kendi stilleri için vazgeçilmez bir kıyafettir. İş ya da spor giyimi, trençkotlar ile kombinleyerek ortaya harika bir giyim tarzı ortaya çıkarmaktadırlar.

fransa giyim tarzı
fransa giyim tarzı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu