Sorular Cevaplar

Hep Kış ve Yaz Mevsimi Olsaydı Ne Olurdu

Mevsimler hiç değişmeseydi hep aynı kalsaydı eğer insan bir çok şeyden mahrum kalırdı. Bunların başı beslenmek için ihtiyacı olan sebze, meyve bulamazlardı. Yaşadıkları mevsimde yetişenlerle tanışırlardı. Sürekli olarak güneşin sıcağında kavrulur ya da amazon ormanlarında olduğu gibi yağmur yağardı. Süreklilik olmasından dolayı canlı yaşamı doğrudan etkilenirdi. Bir çok hayvan ve bitki türü olmazdı. Tek bir iklimde yaşam sürdürmeye devam ederdik. Kışın güneş ışınlarından fazla yararlanamadığımızdan dolayı enerji üretiminden sağlığa kadar bir çok konuda eksiklik hissederiz. Tek mevsim olmasıyla hayatımız baştan sona değişirdi. Yediğimiz yemeklerden içtiğimiz suya kadar farklılığı hissederdik. Yaz olması beraberinde kuraklık, açlık sefaleti de getirebilir. Kışın tarımcılık yeteri kadar yapılmamasından dolayı kıtlık çıkar.

Mevsime göre ticarette etkilenirdi. Kışın zorlu şartlarından dolayı ulaşım sıkıntılı hale gelirdi. Kısıtlanır ve ticaret oranı azalırdı. Tek mevsim sosyal faaliyetleri de olumsuz etkilerdi. Kış ve yaz sporları birbirinden ayrıldığından dolayı birinden mahrum kalırdık. Turizm açısından da mevsimler önemlidir. Ülkemize yazın milyonlarca turist gelirken kışın o kadar gelmemekte.

Tek mevsimin yaşandığı toprakların yeraltı madenleri bakımından zengin olduğu bilinmekte. İklimin etkisiyle toprak yapısı değişkenlik göstererek madenlerin oluşmasını sağlar.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu