Okul

Fransız İhtilalinin Dünyaya Etkileri

Tarihin akışını değiştiren olay Fransız İhtilali olmuştur. Dünya üzerinde değişim etkileri büyük olmasıyla devletlerin kaderini belirlemiştir. Bir çok reform Fransa’ya özgü kalmayarak dünya ülkelerinde etki göstermiştir.

Fransa’nın siyasetinde önemli değişiklikler yaşandı. Fransızların hareketi sonucunda yeni fikirler ortaya çıkarak bunlar günümüze kadar gelmiştir. Milliyetçilik ve demokrasi kavramları Fransız ihtilaliyle beraber dünyaya yayılmıştır. Günümüzde halen sıkça bu düşünceler benimsenerek hareket edilmektedir.

Fransa kültürünün yenilenerek dini düşünceler sistemi ortaya çıkmıştır. Fakir insanların yaşamı, yaşlıların yaşamlarını devam ettirebilmek için ihtiyaçları karşılanmış olmuştur. Mücadele döneminde Fransızlar yeni değişimlere giderek insanların ihtiyaçları karşılanmaya başlanmıştır. Fakir ve yoksul olan kişiler belirlenerek ihtiyaçlarına yönelik çeşitli çalışmalar sağlanmıştır.

Tüm dünyayı etkisi altına alarak tarihte dönül noktası olmuştur. Hukuk, yaşam, iş, kültürel, birlik beraberlik, sanayi alanında dünyayı etkilemiştir. Fransız ihtilalinden etkilen devletlerden birisi Osmanlı Devleti’dir. Milliyetçilik ve demokrasi ilkesi ülke yönetimini etkileyerek halkın örgütlenip hareket etmesine neden oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu