Okul

GAP Projesinin Hedefleri Nelerdir

GAP Projesinin Amacı Nedir

GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) hayata geçirilmesi ile ekonomik bakımdan büyüme ve gelişme sağlanması hedeflenmiştir. İş istihdamı sağlanması sayesinde işsizlere çalışma imkanı sağlanmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgesinde tarım alanları oldukça zengin olduğundan dolayı buralara su gelmesi oldukça zorluydu.

Güneydoğu Anadolu Projesine başlangıç 60. Hükümet döneminde gerçekleşti. Sulama sistemi olmak üzere temel ihtiyaçların sağlanması için ilerletildi. Bölgenin ihtiyaçları giderilerek ekonomik kalkınma ve sosyalleşme imkanı sağlanmıştır.

Bölgedeki iş gücünü arttırarak ülke genelindeki seviyeye yükseltilecekti. Özel ve kamu yatırımları için gereksinimler sağlanacak. Canlıların yaşamsal alanları korunmuş olacak. Bölgede yaşayan kişilerin gelirleri ülke ortalamasına ulaşacak. Eğitim ve sağlık alanında gelişmeler sağlanarak insanlara yol gösterilecek. Turizm sağlanarak turistlerin bölgeye yabancı yatırım çekmesi sağlanacak. Bölgede üniversite kurularak insanlara yol gösterilip sıcak para kaynağı sağlanacak. Alt yapı çalışmaları ulaşım, içme suyu, kanalizasyon gibi geliştirimler bulunacak. Tarım alanında verimlilik arttırılması için su kaynakları tarımsal alanlardan geçecek.

gap projesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu