Sorular Cevaplar

Geceleri Neden Soğuk Olur

Gündüzleri sıcak olmasının tek sebebi vardır oda güneş ışınlarının dünyamıza gelmesi ile oluşur. Gecelerinin soğuk olmasının bilimsel kanıtı olarak güneş ışınları dünyamıza yine ulaşır ama bizim bulunduğumuz bölgeye ulaşmamaktadır. Isınmamızı sağlayanda güneş ışınları olduğundan dolayı havaların soğuk olduğu gözlemlenmektedir. Bunun açıklamalı sebebi olarak geceleri birde oluşan soğukluk yanında rüzgar ve ayaz olması dondurucu olabiliyor.

Dünyanın bir yarım küresine güneş ışınları gelir öteki tarafı karanlık olur ısınmazda. Bu yüzden yeryüzünün soğuk olsunu söyleyebiliriz bazen geceleri soğuk olmadığını hissederiz buda atmosferde olan gazların gündüzleri ısınması ile oluşur.

Geceleri Yeryüzü Neden Soğuk Olur
Geceleri yeryüzünün soğuk olmasının sebebi gündüz güneş ışınlarının vurup ısınması ile taş toprak sıcaklık alırlar. Geceleri güneş ışınları olmadığından dolayı taş ve topraklar sahip oldukları ısıyı dışarıya doğru verirler hızlı bir şekilde soğuma gerçekleşir. Yeryüzünde bulunan taş küre hızlı ısınıp hızlı soğumaktadır.

gece dünya haritası
gece dünya haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu