Okul

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Ürünler

İç Anadolu Bölgesi Tarım Ürünleri, İç Anadolu Bölgesinde Yetiştirilen Ürünler, İç Anadolu Tarım Ürünleri

İç Anadolu bölgesi ülkemizin yedi coğrafi bölgelerinden birisi olmaktadır. Bölge orta kesimde kalmaktadır coğrafi bölgelerin bütününe sınırları temas etmekte denize kıyı olmamaktadır. Bölgede karasal iklim görülmekte yaz aylarınca sıcak ve kurak geçerken kış aylarında soğuk ve yağışlı geçmektedir. Tahıl üretiminin büyük kısmı İç Anadolu bölgesinden karşılanmaktadır.

Yetiştirilen Tarım Ürünleri

Tahıllar
Bölgede en çok yetiştirilen ürünlerden birisi olmaktadır buğday ve arpa Konya, Ankara, Yozgat ve Kayseri ilimizde sırasıyla çoktan aza doğru yetiştiriciliği yapılmakta.

Baklagiller
Konya ovalarında baklagillerin üretimi üst safhadadır. Nohut, fasulye, yeşil mercimek gibi üretimi yapılır. Yozgat ilimiz yeşil mercimek üretiminde birinci olmaktadır.

Patates
Üretimde patateslerde Niğde ve Nevşehir illerinde yoğun olarak üretimi yapılır. Volkanik araziler patates üretimi için elverişli olması bol miktarda mahsul vermektedir.

Şekerpancarı
Sulak bölgelerde daha çok üretilir bunlarda Konya, Eskişehir ve Aksaray olmak üzere üç ilimizde üretimi yapılıyor.

Sebze
Üretimi bölgede fazla yapılmamaktadır kurak ve sıcak geçmesi deniz kıyısı olmaması sebebiyle fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Bölgede az miktarda sebze üretimi yapılır.

Meyve
Volkanik kesimlerde bağcılık yapılarak kayısı ve üzüm üretimi yoğun olarak yapılır.

türkiye tarım haritası
iç anadolu bölgesi tarım ürünleri

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu