İlginç Bilgiler

İnsanlar Neden Yalan Söyler

Bazen insanlar yalana söyleme ihtiyaç olarak görürler masum olduklarını düşündükleri gibi onlara zarar vereceklerini de bilmelidirler. Çoğu insan yalan söyledikten sonra hayatı daha kolaylaştırdığı için onlara cazip gelebilir. Peki insanlara neden yalan söylemeye eğilimli olurlar.

Toz Pembe Yalanlar
İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya göre günlük hayatta insanlar bir çok defa istem dışı da olsa yalan söylediklerinin sonucuna varılmıştır. Önceden yalan eğilimi olan insanlar sorunsuz bir gün dileği ile yalana doğru yönelmektedirler. Mesela kız arkadaşımıza kıyafetinin güzel olduğunu söyleriz ama öyle değildir bunun sebebi kırmaktan kaçınmamızdır.

Yalan Söylemek Nasıl Öğrenilir
Çocukluk döneminden çok erken yaşlarda başlanır, ilk zamanlar suçluluk duygusundan kaçıp sorumluluk almak istememekten söylenir. Bunun öğrenen insanlar sorumluluklarını başkalarına yüklemek için sıklıkla yalan söylerler. Cezadan kaçıp yada ailelerin baskıları yüzünden olmaktadır. Diğer bir değişle aile tepkileri sert olduğundan dolayı kaçınılmaktadır.

Erkekler ve Kadınların Yalan Söyleme Oranları
Yapılan psikolojik araştırmalar sonucunda iki yabancı karşılıklı konuştukları zaman sözlerinin %60’lık kısmının yalan oldukları söylenmektedir. Karşı tarafa hayatı ve yaşamı kabullenmeyip daha kaliteli gösterme çabasında olmaktadırlar. Yapılan bir başka araştırmaya göre erkekler günde en az 6 kere yalan söylemektedir buna takiben kadınların yalan söyleme oranları erkeklere göre 2-3 katı olduğu saptanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu