Okul

Geçmişte İnsanların Dünyanın Şekli İle İlgili Görüşleri

Eskiden teknoloji gelişmiş olmamasından dolayı insanlar dünyanın şeklini kendilerince yorumlamışlardır. Çeşitli önde gelen alimler ve bilim insanları düşüncelerini belirterek insanlara kendi düşüncelerini dayattılar. Dünya için bildikleri sadece düz bir arazi, dağlar tepeler, denizlerin varlığı olmuştur. İnsanların bildiği tek şey düz alanda yaşam olduğudur.

Pisagor M.Ö. 590’lı yıllarda Dünyanın güneş etrafından döndüğünün kanısına varmıştır. Dünyanın şekli ile ilgili yuvarlak olduğu kanısına varmıştır. Pisagor’a yakın olan kişiler dışında inanan olmamıştır. Bundan 200 yıl sonra Aristo tarafından yapılan gözlemlemeler sonucunda Pisagor’un tespiti doğrulandı.

Biruni 972-1050 yılları arasında dünya ile ilgili görüşleri; Dünya küre şeklide olup yerçekimi ile en doğru sonuca doğru yaklaşmıştır. Yerçekiminin olması dünyanın yuvarlak olmasına işaret ederek altında ve üstüne olan kişilerin düşmeyeceği anlamına gelmekteydi.

Macellan; Dünyanın çevresini dolaşan denizci olup kendisinden ilham alan maceraperest denizci Kristof Kolomb dünyanın yuvarlak olduğunu kitaplardan öğrenmiştir. 3 gemi ile İngiltere kraliyetinin desteğini alarak yola çıkmıştır. Batıya doğru gitmiştir ve Amerika kıtasına rast gelmiştir ama burayı Hindistan sanmıştır. Dünya yuvarlak olup yön değiştirmeden gitseydi başladığı noktaya geleceğini biliyordu. Gemilerden birisi yoluna devam ederek dünyanın etrafını dolaşmıştır.

Eskiden insanların düşüncesi ise; Dünyanın bir öküzün boynuzlarında duran tepsi olduğu olmuştur. Yunanlıların düşüncesi bu konuda dünyayı omzunda taşıyan bir tanrının olduğudur. Hintliler dört filin sırtında duran daire biçiminde olması, dört filde kaplumbağanın sırtında duruyor düşüncesi olmuştur.

22 Yorumlar

  1. hep yurtdışından ele alınmış bir kerede türklerin ne düşündüğü yazılmamış bence o da yazılmalıydı.(kötü birşey yazdıysam kusuruma bakmayın ben sadece kendi fikrimi söyledim:)

  2. bana 4 tane lazımdı ama sendeki hepsini yazıp başka sitedende yazdım ama iki sitede yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu