Okul

Geçmişte Kullanılan Saat Çeşitleri

Geçmişten günümüze kadar saat alanında büyük değişiklikler yapılmıştır. İlk zamanlar insanlar gündüz ve gecenin vaktini öğrendiği gibi daha sonra yaygınlaşmasıyla hayatına daha çok dahil etmişlerdir. Saatlerden faydalanarak yaptıkları iş, yapacakları iş, olacaklar ve olmuş olanları bilmelerine yardımcı oluyor. Geçmişten günümüze kadar saat alanında yenilikler oldukça yükselmiştir. Eskiden kullanılan saatlerin neler olduğu konusunda bilgi alacağız.

Güneş saati; Beli bir noktaya koyulan dik çubuk saatin ilerlemesi ile yönünü değiştirerek saati göstermektedir. Mermer, taş yada madeni bir yerin üzerinde ölçüm sağlamıştır.

Su saati; İki ayrı çanak kullanılır. Birinci çanağın altından ufak bir delik açılır ve su doldurulur buradan gelen su diğer çanağa akarak zamanın ölçülmesini sağlar. Birinden diğerine akmasını sağlayarak zamanı takip edebilirsiniz.

Kum saati; İki ayrı cam içinde bulunan küçük kum tanelerini birinden diğerine akmasıdır. Ortasında dar bir alan olup kumlar çok yavaş bir şekilde düşer. Zamanın ölçülmesinde kum saatleri kullanılarak öğrenilir.

Ateş saati; Petrol lambasının alevi ile çalışır. Yakılan bir mum veya yağın azalması ve erimesi ile ölçülür.

Mekanik saat; İp veya zincire bağlı şekilde kısa aralıklarla çalışan düzenektir.

Kuvars saati; Enerjisini pillerden alan saatlerdir.

Atom saati; Çok detaylı saatlerin ölçümünde kullanılan saat türüdür.

5 Yorumlar

  1. çok iyisiniz sizden ve siteniz den çok memnunum <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu