Geleneksel El Sanatlarımız İle İlgili Kompozisyon

Anadolu halkı ezelden beri yaşamını tarım ve hayvancılık ile sağlamıştır. Bu topraklarda değer kazanan hayvancılık zamanla kültürün parçası haline gelmiştir. Hal böyle olunca geleneksel kültür gelişmeye başlamıştır. Tarım ve hayvancılık mesleğinin yanı sıra doğayı gözlemleyen ve sahip oldukları tecrübeleri gelecek nesillere aktarmak için çeşitli meslekleri icra etmeye başlamıştır.

El sanatları olarak dokumacılık, kilimcilik, bakırcılık, kilcilik, seramikçilik, ebru sanatı, cam sanatı, demircilik gibi el sanatları ortaya çıktı. Mesleklerin ortak noktası el sanatı olmasıdır. El emeği göz nuru eserler ortaya çıkarak gelecek nesillere aktarılmıştır. Özellikle insanlar sanatsal yönden değer sahibi olan cam sanatı, ebru sanatı, hat sanatını kullanmıştır. Duygu ve düşüncelerin yansıdığı bu eserler zaman içinde harikalar içerisine girmiştir. El emeği ile yapılan eserler duyguların yansıması olarak evrensel dil sayılan sanatın parçası haline geldi.

Dokumacılık, kilimcilik bin bir zahmetle yapılan el sanatlarıdır. İnsanlar uzun zahmetler sonucunda bu el sanatlarını yaparak eserler ortaya çıkartırlar. Gelenek ve görenekler, örf ve adet, dini inançlar sanatla karışarak eserler öyle ortaya çıktı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz