Okul

Atık Kağıtlar Nasıl Değerlendirilir

Geri dönüşüm, atıkların çeşitli işlemlere maruz kalarak tekrar geri kazanılmakta. Kağıt geri dönüşümünde bir ton atık kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacın kesilmesi önleniyor. Kağıtlar tekrar kazanılmış olduğu gibi yeşillik alanlar yine yeşil kalmakta.

Gazete, dergi, defterler, kitaplar, kataloglar, kartonlar, formlar, bilgisayar kağıtları, sigara paketi, plastik içermeyen kağıtlar, not kağıtları, broşürler geri dönüşümle tekrar kazanılır. Sayabileceğimiz bir çok kağıt benzeri ürünler toplanarak tekrar kazanılmakta.

Kağıdın geri dönüşümü: Kullanılmış kağıtlar toplanır ve küçük parçalara ayrılmak üzere makinelere gönderilir. Paramparça olup talaş haline gelen kağıtlar ıslatılma aşamasına geçer. Kağıt yapımında kullanılan madde ilave edildikten sonra pres ile bastırılarak düzeltilerek kurutulur. Kağıtlardaki baskı boyası, yapışkan ve yabancı maddeler temizlenir. Atık kağıtlardan bir kısmı bu yüzden kaybolur. Kağıtlar üzerinde olası her türlü yabancı madde 5 mm’den büyük çapı olan maddelerden arındırılır. Temizlenmiş kağıt lifinden gazete kağıdı yapılacaksa eğer taze odun lifleri eklenerek kullanılır.

Kağıtlar geri kazanımla beraber ağaçlar kesilmekten kurtularak ormanlar korunmuş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu