Okul

Geleneksel Türk Sporları Nelerdir

Türk milleti uzun yıllardır Anadolu başta olmak üzere dünyanın çeşitli coğrafyalarında yerleşik ve göçebe hayatı yaşamış bir millettir. Bu asil millet özgür yaşamayı ve kendilerine has bir devlet yapısını benimsemiş bir kökenden gelmektedir. Bu millet, savaş ve devletçilik anlayışının dışında var olduğu günden bugüne kadar sportif faaliyetlerle de yakından ilgilenmiştir. Geleneksel Türk sporları nelerdir? Bunların bazıları;

1) Atlı Cirit
2) Aba Güreşi
3) Kızak
4) Rahvan Binicilik
5) Kuşak Güreşi
6) Şalvar Güreşi gibi.

Yazdığımız bu sporlar günümüzde çok nadir görülse de, hali hazırda aktif bir şekilde devam eden geleneksel sporumuz yağlı pehlivan güreşleridir. Yaklaşık 655 yıldır Edirne ilinin Sarayiçi çayırında devam eden bu gelenek sadece Türk milletine ait, tamamen Türk örf ve adetlerine uygun, sporcuların (güreşçilerin) sadece sahada rakip oldukları, usta çırak ilişkisinin bulunduğu naçizane bir spor dalıdır. Öyle ki sporcular kispet denen deriden yapılma özel kıyafetini bile sezon boyunca yağlı tutarak muhafaza ederler.

Ciddi biçimde gücün, kuvvetin, özenin, disiplinin ve sporcuların yaptığı işe saygının olduğu bir spor dalıdır. Tüm dünyaya nam salmış; sırtı yere gelmeyen Koca Yusuf pehlivan, Aliço, Kara Ahmet, Kurtdereli Mehmet, Adalı Kardeşi Dereli Mehmet, Toros Kaplanı Cengiz Elbeye, Ahmet Taşçı, Recep Gürbüz gibi efsane pehlivanların ardından günümüzde de efsane olmaya aday olan Ali Gürbüz, Fatih Atlı, Recep Kara, Mehmet Yeşilyeşil, Orhan Okulu gibi ve adını sayamadığımız temsilcileri vardır.

Kıyasıya rekabetin olduğu bu spor dalında başarılı olabilmek için disiplin, emek, kişisel sağlığa önem vermek vb. gibi birçok faktörü bir araya getirerek yapılabilen bu sporu sadece Türk örf ve adetlerine uygun olarak yetişmiş sporcular gerçekleştirebilir. Yaklaşık 80 milyon nüfuslu ülkemizde 76 başpehlivan olduğunu düşünürsek, neredeyse milyonda bir ihtimal olan bu sporculara destek olmalı ve izleyici olarak bu geleneğin devam etmesi için elimizden geleni sonuna kadar yapmalıyız. Türk milleti her zaman ve her yerde asil duruşunu ön planda tutmuş ve bunu yaptığı sporda da gözler önüne sermiş bir millettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu