Okul

Genel Kültür Meslekleri Nelerdir

KPSS P3 puanı, genel kültür ve genel yetenek sorularının çözümlerinden gelen puan türüdür. P3 puan türünü oldukça fazla adayın kullanmasından dolayı atanmak için yeterli olabilecek puanların oldukça yüksek olması gerektiği görülüyor.

KPSS P3 PUANI BİLGİLENDİRME

KPSS P3 puan türü memur atamalarında kullanılmaktadır. KPSS P3 puanınızla herhangi bir 4001 kodlu kadroya başvurabilirsiniz. Tek şartı herhangi bir lisans mezunu olmak olan KPSS P3 puan türünün, genel kültür ve genel yetenek sorularının yanıtlanmasıyla hesaplanıyor. P3 puanını kullanan pek çok KPSS adayı olduğundan geçmiş yıllardaki ilk atamalarda 87-88 puanın altında atamaların neredeyse hiç olmadığını, ikinci atamalarda ise, atamalar 85- 86 puanları arasında kaldığı görülmektedir. Üçüncü ve dördüncü atamalarda ise taban puanı 82- 83’ün altına inmediği görülmektedir. Bütün bunların yanında her yıl onlarca kadronun da tercih edilmediği için boş kaldığı unutulmamalıdır. Tercih yaparken daha kapsamlı düşünüp, dikkat edilmelidir.

KPSS P3 puan türüyle alınan genel kültür meslekleri nelerdir?

Herhangi bir lisans mezunu olmak şartıyla başvurulabilecek birçok meslek vardır. Bazı genel kültür meslekleri şu şekilde sıralanabilir;
– Gümrük Müsteşarlığı,
– Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü,
– Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü,
– Maliye Bakanlığı,
– Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü,
– T.C. Demir Yolları Genel Müdürlüğü,
– Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü,
– Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü,
– Petrol İşleri Genel Müdürlüğü,
– Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu,
– Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü,
– Orman Genel Müdürlüğü,
– Gençlik Spor Genel Müdürlüğü,
– Makina Kimya Endüstrisi,
– Adalet Bakanlığı Adliyeler (Katiplik, Mübaşir, İnfaz Koruma…)

Genel kültür mezunları 88 ayrı yüksek öğretim bölümü seçebilirler. Her bölümün ayrı puan dağılımı vardır ve herhangi bir lisans mezunu bu kadroları tercih edebilir. Doğru tercihler yapıldığında, belirtilen puanlar dahilinde şansınız oldukça artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu