Okul

Mal Canın Yongasıdır Anlamı

Atasözleri geçmişte büyüklerimiz tarafından yerinde kullanılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Para ile ilgili atasözlerinden biri Mal Canın Yongasıdır. Canımız ne kadar değerli olursa olsun sahip olduklarımızda o kadar değerlidir. Eşdeğer olmasından dolayı birinden vazgeçmemek için adeta canımızı ortaya koyarız.

Atasözünün anlamı ise; Mal canın parçasıdır ona zarar gelmesi aynı şekilde cana zarar gelmesiyle eşdeğer tutulur. Sahip olduğu her şeyi kaybetmektense onu korumak için canını ortaya koymaktır. Mal mülk olmadan canın değeri olmamasıdır.

İnsan sürdürmek için çeşitli şeylere ihtiyaç duyar. Bunları elde etmek için çok çalışır mücadele eder nihayetinde bir şeylere kavuşur. Ancak sahip olduklarını kaybetmek kendileri için canı kadar önemlidir. Canını dişine takarak kazandığını kaybetmektense canı pahasına onu korumaya çalışırlar. Emek verilerek kazanılan malları kaybettiklerinde kendilerini kötü hissederler. Tekrar kazanamayacaklarından dolayı elindekileri korumak için her şeyi yaparlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu