Okul

Genel Kültür Nedir

Genel kültürü anlayabilmek için önce kültür tanımının ne olduğunu kavramalısınız. Kültür veya kültürlü insan sanatla uğraşan insan demek değildir. Ayrıca kültür yüksek sanat yani sadece resim, müzik vs. de bulunmaz kültür batı uygarlıklarının içindeki toplum demek de değildir kültür demek insan demektir yani insanı içeren her şey kültürün bir parçasıdır. Kültür maddi ve manevi kültür ögelerinden oluşur. Maddi kültür ögeleri: binalar, eşyalar, araç-gereçler iken; manevi kültür ögeleri: inanç, din, dil, görenek, ırk vs.dir. Maddi kültür ögeleri manevi kültür ögelerine göre daha hızlı gelişir iken; manevi kültür ögeleri maddi kültür ögelerine göre daha hızlı ve kolay yayılır. Toplumdan topluma değişebilir ve geçmişten günümüze katlanarak gelir. İnsan hem kültürü oluşturur hem de kültürden etkilenir bu da kültürü durağanlıktan çıkarır. Kültür: Bir insanın veya grubun yaşam biçiminin tümüdür. Peki, genel kültür nedir?

Genel Kültür

Genel olarak birçok insan tarafından bilinen bilgi olarak adlandırılabilir ama sadece bununla da kalmaz genel kültür farklı toplumların kültürel değerlerinin bilinmesi veya yaşanılan ülkenin olağan durumunun bilinmesi ve bunların birçoğuna hakim olunmasıdır. Her insan bir genel kültüre sahiptir.

Bazı zamanlarda ise genel kültür sınavlarda sorulan soruları içerir. Buradan şöyle bir sonuca varabiliriz sınavlarda sorulan soruların genel kültür soruları olması için o ülkenin öne çıkmış olaylarının veya birçok toplumun tarihsel gelişiminin bilinmesi gereklidir. Genel kültür soruları farklılık gösterebilir. Örneğin bir genel kültür sorusu: “Kaç duyu organımız vardır?” Olabilir ve Bu sorunun cevabını birçok insan bilir başka bir genel kültür sorusu ise “Dünyanın en yüksek dağı nerededir?” herkes bilemeyebilir. Eğer genel kültürünüzü arttırmak ve saygın bir kişiliğe sahip olmak istiyorsanız sürekli kitap okuyup kendinizi geliştirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu