Okul

Tarihte Bilinen İlk Savaş Nedir

Savaş, ulusların arasındaki siyasal, ekonomik ve stratejik uzlaşmazlıklar gibi nedenlerle aralarında bulunan politik ilişkiyi sonlandırarak birbirlerine karşı silah, kılıç gibi aletler kullanarak mücadele verdikleri toplumsal bir olaydır. Bu savaş türü dışında iç savaş denilen insanların artık devleti ve kuralları tanımayıp ordu ile mücadele verdikleri durumdur. Geçmişten günümüze birçok savaş gerçekleşmiş yaklaşık 1 milyara yakın insan tarih boyunca bu savaşlarda can vermiştir. Peki, tarihte bilinin ilk savaş nedir?

İlk Savaş

Arkeologlar yapmış oldukları kazılar ve incelemeler ile tarih öncesine dayanan savaşların gerçekleşmiş olmasına olanak vermişler ama ilk savaşın antik çağ zamanlarına dayandığını açıklamışlardır. Kimleri ise ilk savaşın tarih öncesinde gerçekleştiğine inanmaktadır. Bunun ile ilgili çeşitli yorumlar ve araştırmalar halen sürmektedir ama kazı bilimi tarihinde kabul edilen ilk savaş Mısırda Nil nehrinin civarında gerçekleşmiştir. Bu bölgeye yüz on yedinci mezarlık denmiştir. Savaşı efsane yapan ise yedi bin yıllık sürmüş olmasıdır. Bu savaş antik dönemlere dayanır ve kalıntılara rastlanılan ilk savaştı. Yapılan kazılar sonucu birçok iskelet başına ok saplanmış olarak bulunmuştur.

Osmanlıda ilk savaş

Osmanlı devletinin yapmış olduğu ilk savaş yine tartışma konusudur ama ortak nokta Ermeni Beli savaşıdır. Ertuğrul Bey döneminde Bizans tekfurlarına karşı yapılmıştır. Osmanlı, devlet değilken henüz daha beylik iken 1284 yılında yapıldığı için Osmanlının ilk savaşı olarak bazı kimseler tarafından kabul edilmez.

Bazı tarih bilimcileri ise Koyun Hisar savaşını Osmanlının ilk savaşı olarak görür. Osman gazi Bilecik ve etrafını fethetmiştir. Bizans ise buna karşılık İnegöl’de bir tekfur ordusu toplamıştır. Osman gazi ve emrindeki birlikler Bizans süvarilerini Koyun Hisar savaşı ile mağlup etmiştir.1302 yılında yapılan bu savaş Osmanlı-Bizans arasında yapılan ilk savaş olarak görülmektedir. Yapılan ilk savaşı Osmanlı devleti kazanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu