Okul

Genel Seçim Nedir Neden Yapılır

Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik ve sosyal hukuk devletidir. Parlamenter sistem ile yönetilir. TBMM’de 550 milletvekili halkı temsil etmek üzere görev alır. Ülkenin refahı ve geleceği için seçilmiş kişiler yönetimde söz hakkına sahiplerdir.

Milletvekili seçimleri ülke yönetiminin belirlenmesi için 4 yılda bir yapılmaktadır. TBMM’nin üyelerinin seçilmesi ve yeni hükümetin kurulması için yapılmaktadır.

Genel seçimlere parti ve bireysel bağımsız olarak katılım olur. Her parti şehirlerde kendi milletvekili adaylarını tanıtır. Adaylar eşit şartlarda yaşarlar. Bölgelerde yaşayan insanlardan en çok oyu alan kişiler milletvekili seçilir. Parti veya bağımsız olarak katılmaları fark göstermemektedir. Yüksek oyu alan kişiler meclise girmeye halkı temsil etmeye hak kazanır.

Partili sistemlerde iktidar mecliste oy çoğunluğunu alan kişiler tarafından kurulur. Oylama sonucunda yetersiz gelinmesi durumunda koalisyon partileri kurulur. Hükümet yani iktidar parti başka parti ile ortak hareket ederler. Genel seçimler kendini 4 yılda bir tekrarlayarak devam eder. Çoğunluk ülke yönetiminde söz sahibi olur, muhalefet partisi de meclise görev alır. Milletvekilleri halkı temsil ettiğinden dolayı partiden bağımsız olarak görevlerine devam edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu