Okul

Geri Dönüşümü Olmayan Maddeler Nelerdir

Dünya nüfusunun artması üretime olan talebi arttırmıştır. Beraberine kirlilik oranları çok daha yükseklere ulaşmıştır. Sanayileşme hızla gelişerek çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bilinçsiz insanlarında çevrelerini kirletmelerinden dolayı çevresel felakete sebep olur.

Doğal enerji kaynaklarımız bilinçsiz şekilde kullanılarak her geçen gün tükenme noktasına gelmekte. Enerji kaynaklarının kullanımı aynı zamanda çevreye zarar vermekte. Doğanın tahrip olmasına ve çevresel sorunların büyümesine neden olur.

Geri dönüşüm sistemleri dünyanın enerji ihtiyacını karşılayarak çevresel sorunlarında önüne geçer. Olası kirlilikler azalarak olumlu yönde kullanılır. Atıkların çeşitli şekillerde işlenerek kullanılıyor olması verim sağlamaktadır. Doğa tahrip olmadığı gibi atıklar değerlendirilerek doğal kaynaklarımızı da korumuş oluruz. Atık maddeler çeşitli işlemlere tabi tutularak hammaddeye çevrilerek tekrar üretim aşamasına geçer. Bunlardan en iyi örnek kağıtlardır, toplanır ve çeşitli işlemler sonucunda tekrardan kullanıma hazır hale getirilir.

Bazı maddeler vardır ki geri dönüşümü yapılamamaktadır. Çöp olarak sayılacak bu maddeler günümüz teknolojisinde çevrede kalmaktadır.

Geri dönüşümü olmayan maddeler şunlardır;

Ampul
Floresan
Optik camlar
Aynalar
Kaplamalı kağıtlar
Gümüşlü kağıtlar
Yağlı kağıtlar
İşlenmiş kutular
Dışkılar
Evsel toz atıklar
Yağlı kağıtlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu