Okul

1 Mayıs İşçi Bayramı İle İlgili Kompozisyon

İşçi bayramı ilk 1856 yılında Avustralya’da taş ve inşaat işçilerinin zorlu çalışma şartları altında çalışmalarından dolayı, günde sekiz saat iş günü için Parlamento Evi’ne yürümesiyle başlamıştır. Zorlu şartlar altında çalışan işçiler kendi haklarını arama çabasına girmişlerdir. 19. yüzyıla gelindiğinde çalışmalar sonuç vererek dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde 1 Mayıs işçi bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ülkemizde resmi olarak 2009 yılından itibaren kutlanmış ve işçilere armağan edilmiştir.

İşçilerin insancıl yaşam şartları altında çalışabilmek için yaptıkları harekettir. Dünya genelinde yayılarak işçilerin çalışma saatleri 8 saate düşürülmüştür. İnsan gibi yaşamak için birlik beraberlik adı altında hareket edilmiştir. Verilen emekler karşılıksız olmamalı ve özlük haklarına sahip olmak adına önemlidir. İşin kalitesinin artması, iş güvenliği ve iş sağlığı için önemlidir. Bir işi yapan işçinin hakkının verilmesi, alın teri kurumadan önce yapılmalı. İslami açıdan da çalışan toplumların alının terinin karşılığı verilmelidir. Verilen emeğin karşılığı ne az ne fazla verilmeli ki kul hakkına girilmesin.

İşçi bayramı, işçilerin daha iyi şartlarda çalışabilmeleri için haklarını arayacakları zamandır. İşçiler olmasa eğer üretim olmaz ve toplumlar gelişemez. Her yıl 1 Mayıs işçilerin bir araya gelerek birlik ve beraberliğin gücünü gösterdikleri zamandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu