Okul

Gezegenleri Küçükten Büyüğe Doğru Sıralayın?

Güneş’e olan uzaklıklarına göre gezegenler

Dünyamız samanyolu galaksisinde bulunan güneş sistemi içerisinde yer almaktadır. Güneş sistemimizde sekiz adet gezegen bulunmaktadır. Bunlar güneşe olan uzaklıklarına göre Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün olarak sıralanır. 2008 yılına kadar Plüton da bu liste de yer almaktaydı ancak küçük boyutları ve yörüngesinin Neptün’e tabii olması nedeniyle önce cüce gezegen, sonra Plüton sınıfına dâhil oldu. Cüce gezegenlerimiz ise; Ceres, Eris, Haumea, Makemake’dir.

Gezegenleri Küçükten Büyüğe Doğru Sıralayın?

Gezegenlerimizin küçükten büyüğe sıralanışı şu şekildedir;

Merkür, Mars, Venüs, Dünya, Neptün, Uranüs, Satürn, Jüpiter

Jüpiter

Güneş sistemindeki en büyük gezegen  69.911 km’lik yarıçapıyla Jüpiter’dir. Jüpiter’in çekim kuvveti de oldukça fazladır. Jüpiter bir nevi dünyanın koruyucusu gibidir çünkü dış uzaydaki cisimleri yörüngesinden saptırarak dünyaya ulaşmalarına engel olur. Çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur ve gaz devleri arasında yer alır.

Satürn

Güneş sistemindeki en büyük ikinci gezegen olan Satürn’ün yarıçapı 58.232 km’dir. Tıpkı Jüpiter gibi çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşur ve gaz devleri arasında yer alır.

Uranüs

Güneş sistemindeki en büyük üçüncü gezegen olan Uranüs’ün yarıçapı 25.362 km’dir. Buz devleri arasında yer alır.

Neptün

Güneş sistemindeki en büyük dördüncü gezegendir. Uranüs’le arasında çok küçük bir fark vardır. Yarıçapı 24.622 km’dir. Buz ve kayaçlardan oluşan Neptün’e mavi görüntüsünü metan  verir.

Dünya

Güneş sistemindeki en büyük beşinci gezegen 6.371 km yarıçapla Dünya’dır. En büyük beşinci gezegen olmasına rağmen kendinden önceki dört büyük gezegenden oldukça küçüktür.

Venüs

Güneş sisteminin en büyük altıncı gezegeni Venüs’ün yarıçapı 6.052 km’dir. En sıcak gezegendir.

Mars

Güneş sisteminin en büyük yedinci gezegeni Mars’ın yarıçapı 3.390 km’dir. Yüzeyindeki demir oksit Mars’a kızıl renk verir. Bu yüzden Kızıl Gezegen olarak da bilinir.

Merkür

Güneş sistemimizin en küçük gezegenidir. Yarıçapı 2.440 km’dir. Aynı zamanda güneşe en yakın ve en hızlı gezegendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu